Oblékání a údržba dívčího kroje

 

OBLÉKÁNÍ – DÍVČÍ KROJ.

Nejprve si oblékneme oplečko (spodní košili), obujeme kopyce - ponožky,krpce a zavážeme je.

Upravíme vlasy, uvážeme mašle do copu (ů).

Každá dívka má vlastní hřeben, lak na vlasy, dostatečnou zásobu gumiček a sponek do vlasů, dle odstínu vlasů (blondýnky světlé gumičky a sponky, ne černé).

Rukávce nasuneme do kordulky, zapneme knoflík u límce a stáhneme rukávy (gumičku pro stažení rukávců překřížíme, obtočíme kolem ruky a zpět, uvážeme a zastrčíme volné konce úvazu).

Dále se oblékají sukně:

spodnice, do které zasuneme oblečené rukávce, řádně utáhneme šňůrkou kolem pasu,úvaz konči na předu sukně,spodnice nesmí vyčnívat zpod ostatních sukní,ze spodu spodničky upravíme rukávce (stáhneme dolů,upravíme přeložení rukávců),

kasaňka, zadní skládaná sukně, má stejnou délku jako fěrtoch, uvazujeme zezadu, řádně utáhneme šňůrkou kolem pasu, využijeme knoflíkovou dírku v pásku sukně, kterou provlečeme jednu šňůrku pro lepší utažení sukně, úvaz končí na předu sukně,

fěrtoch,modrotisková zástěra,má stejnou délku jako kasaňka, uvazujeme zepředu,utáhneme šňůrkou kolem pasu , úvaz končí na předu sukně, šňůrky zastrčíme za pas.

Uvážeme harasku (mašle do pasu), úvaz končí na zadní skládané sukni-kasaňce, volné konce mašle mají stejnou délku jako kasaňka .

Zapneme kordulku.

Na rukávce připneme kotulu (ozdobná spona).

Za pas zastrčíme vyšívaný kapesník.

 

ÚDRŽBA – DÍVČÍ KROJ.

Oplečko – bavlněné plátno, pereme na teplotu 60-90 *C, po každém použití, neškrobíme.

Rukávce – bavlněné plátno s výšivkou,pereme na teplotu 60-90*C po každém použití, škrobíme rýžovým nebo bramborovým škrobem před nošením, neskladujeme naškrobené, dochází ke žloutnutí plátna.

Spodnice – bavlněné plátno, pereme na teplotu 60-90*C dle míry ušpinění, neškrobíme.

Kasaňka – polyester, pereme ručně dle míry ušpinění na teplotu max.40*C, sušíme pověšené za pas sukně nebo volně rozložené, po usušení jednotlivé sklady dle potřeby znovu zažehlíme.

Fěrtoch – bavlněné plátno, barveno indigem, pereme ručně dle míry ušpinění na teplotu max.40*C, neškrobíme.

Pozor – hodně pouští barvu, proto pereme jen v případě ušpinění, do prací lázně je vhodné přidat ocet pro stabilizaci barvy.

Kordulka – sukno,v případě ušpinění dáme do čistírny.

Mašle – do pasu, do copů, žehlíme před každým nošením.

Kopyce – vlněná, případně akrylová příze, pereme ručně po každém použití.

Krpcečistíme vlhkým hadrem, pravidelně ošetřujeme přípravky na kůži, jako každou koženou obuv, skladujeme v plátěném nebo papírovém sáčku, ne v igelitu, po každém použití necháme řádně vysušit.

Kotula – ozdobná spona, čistíme cídidlem na kov „SITOL“.

 

Kroj je před každým nošením čistý a vyžehlený!!!

Občas upadne knoflík, háček,utrhne se šňůrka,vytahá se guma,udělá se díra apod. – je potřeba neprodleně přišít,opravit.

Pokud potřebujete větší opravu některé z krojových součástí a opravu nezvládnete sami, je potřeba neprodleně kontaktovat garderobiérku – kontakt www.malajasenka.cz.

Průběžně doma kontrolujeme i velikost kroje, v případě potřebné výměny velikosti některé ze součástí kroje, je potřeba neprodleně kontaktovat garderobiérku – kontakt www.malajasenka.cz.

Výměna se dělá kus za kus tzn., donesu to, co chci vyměnit a dostanu totéž v potřebné velikosti.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář